W Google Play Store odkryto 29 aplikacji zainfekowanych malware

Specjaliści z firmy Trend Micro, po raz kolejny zlikwidowali zagrożenie czyhające w sklepie Google Play Store. Usunęli stamtąd 29 zainfekowanych aplikacji.

Oficjalny sklep Google Play Store, w którym użytkownicy sprzętu z Androidem pobierają aplikacje, powinien być miejscem w pełni bezpiecznym. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna i coraz częściej znajdywane są tam aplikacje stanowiące zagrożenie dla użytkowników.

Praktycznie nie ma miesiąca, by nie znaleziono tam zainfekowanych aplikacji i właśnie odkryto paczkę kolejnych. Specjaliści z Trend Micro znaleźli w oficjalnym sklepie, 29 aplikacji zainfekowanych różnego rodzaju malware. Sporą część z nich przygotowano w taki sposób, aby ciężko było je usunąć. A łącznie wszystkie aplikacje pobrano 4 mln razy.

Znaczna część aplikacji zawierała malware lub służyła do phisingu. Niektóre wyświetlały całoekranowe reklamy, inne z kolei pobierały płatne odtwarzacze multimediów. Były też aplikacje zbierające dane osobowe użytkowników, takie jak adres czy numer telefonu.

Niemal wszystkie zainfekowane programy były powiązane z obsługą aparatów oraz edycją zdjęć. Trzema najpopularniejszymi były Pro Camera Beauty, Cartoon Art Photo oraz Emoji Camera. Każda z nich miała na koncie po milion pobrań. Nieco mniej popularne były Artistic effect Filter, Selfie Camera Pro oraz Horizon Beauty Camera, które miały po 100 tys. pobrań.

Wiele aplikacji posiadało też mechanizmy utrudniające ich usunięcie. Po instalacji, ikona była ukrywana, więc nie dało się jej odinstalować w prosty sposób.

Dobrą wiadomością jest to, że Google już usunęło wszystkie aplikacje, które wykryli specjaliści z Trend Micro. Użytkownicy nie muszą więc już się ich obawiać. Oczywiście nie oznacza to, że sklep jest w pełni bezpieczny. Za chwilę zapewne usłyszymy o innych zainfekowanych aplikacjach.

Google Play Store

Google Play Store

Źródło: Trendmicro.com

You may also like...