HMD Global wyjaśnia aferę z modelem Nokia 7 Plus

HMD Global postanowiło dokładnie wyjaśnić aferę z przesyłaniem danych na chińskie serwery, spowodowaną przez model Nokia 7 Plus. Przedsiębiorstwo zapewnia, że nie ma powodów do paniki.

W zeszłym tygodniu zrobiło się głośno o firmie HMD Global, gdyż media poinformowały, że jej smartfony przesyłają dane na chińskie serwery. Sprawa szybko przyciągnęła uwagę, gdyż mogło chodzić o poważne naruszenie prywatności. W przeszłości zdarzało się bowiem, że niektóre modele urządzeń mobilnych pochodzące z Chin, szpiegowały swych użytkowników.

Fińska firma postanowiła więc dokładnie wyjaśnić o co tak naprawdę chodziło. Przede wszystkim sprawa dotyczy tylko jednego modelu, mianowicie Nokia 7 Plus. Miał on błąd w oprogramowaniu, który powodował, że telefon przesyłał dane na chińskie serwery.

Firma twierdzi jednak, że nie ma tu mowy o żadnym naruszeniu prywatności użytkownika. Telefon przesyłał bowiem te same informacje, które wysyła na serwery producenta każde świeżo aktywowane urządzenie. Dane wymagane są bowiem do gwarancji, a opcjonalnie także do usprawnienia funkcjonowania sprzętu.

Smartfon nie naruszył naszej prywatnosci

Klient aktywacyjny był przeznaczony tylko dla chińskiego wariantu modelu, ale z jakichś przyczyn trafił również do części egzemplarzy, które omyłkowo dostarczono także na inne rynki. Producent wyjaśnia, że smartfony próbowały wysyłać dane aktywacyjne na chińskie serwery, lecz próba kończyła się fiaskiem. Podejmowały ją więc wielokrotnie, stąd zaobserwowano sporą transmisję informacji. HMD Global twierdzi, że załatało ten błąd już w zeszłym miesiącu, ale nie wyjaśniło dlaczego nie poinformowało o tym użytkowników.

Przedsiębiorstwo wyjaśnia też kwestię własności serwerów na które trafiały dane. W rejestrze właściciela widnieje bowiem China Telekom, czyli chiński operator telekomunikacyjny. HMD Global twierdzi jednak, że to pomyłka, gdyż serwery należą do niej. A dane musiały trafić na serwery zlokalizowane w Chinach, gdyż tego wymaga lojalne prawo. Dane z innych modeli Nokii trafią natomiast na serwery Amazon Web Services, znajdujące się w Singapurze.

Firma przyznaje, że cała afera wynikła z błędu w kodzie systemu aktywacji telefonu. Zapewnia też, że dołoży wszystkich starań, by podobna sytuacja w przyszłości się nie powtórzyła.

Nokia 7 Plus

Źródło: Nokia.com

You may also like...