Indie badają doniesienia o nadużywaniu pozycji rynkowej przez Google

Indyjska Komisja ds. Konkurencji sprawdza, czy Google nie wykorzystuje dominującej pozycji na rynku Androida. Chodzi o zmuszanie producentów do instalowania w swych urządzeniach aplikacji koncernu.

W zeszłym roku Komisja Europejska nałożyła na Google rekordową karę 4,34 mld euro za złamanie unijnych przepisów antymonopolowych. Możliwe, że w przyszłości amerykański koncern zostanie ukarany za to samo w Indiach za działania na rynku Androida.

Indyjska Komisja ds. Konkurencji (CCI) sprawdza bowiem, że firma nie nadużywała swej dominującej pozycji na rynku sprzętu z Androidem. Jak donosi Reuters, powołujący się na cztery anonimowe źródła zbliżone do sprawy, grupa ludzi złożyła skargę na działania koncernu. Autorzy skargi twierdzą bowiem, że amerykański koncern zmusza ich do instalacji w urządzeniach jego firmowych aplikacji, uzależniając od tego dostęp do Google Play Store.

CCI na razie jedynie przygląda się sprawie i nie wszczęło jeszcze oficjalnego śledztwa. Sprawa jest obecnie na bardzo wczesnym etapie, więc CCI chce na razie ustalić, czy zarzuty mogą być prawdziwe. Należy jednak nadmienić, że nie jest to pierwsze działanie tej agencji prowadzone w sprawie amerykańskiego giganta. W zeszłym roku CCI, po sześciu latach śledztwa, ukarało go grzywną za nadużywanie dominującej pozycji na rynku internetowej reklamy. Śledczym udało się wówczas potwierdzić wszystkie stawiane firmie zarzuty, choć jak widać zajęło im to mnóstwo czasu.

rynku Androida

Źródło: Reuters.com

You may also like...