iPhone XS nie będzie już upiększać urody

Apple potwierdziło, że iOS 12.1 przyniesie poprawkę uciążliwego buga. Sprawa dotyczy wady powodującej zbyt agresywne upiększanie zdjęć wykonywanych przednią kamerą iPhone XS.

Parę dni temu informowałem o dość oryginalnym problemie związanym z przednim aparatem zainstalowanym w modelu iPhone Xs. Użytkownicy najnowszego smartfona Apple skarżyli się, że na wykonanych nim zdjęciach ich twarze prezentują się zdecydowanie mało naturalnie. Wiele osób sugerowało wówczas, że amerykańska firma potajemnie zaimplementowała do swego sprzętu filtr urody. To technologia znana głównie z japońskich smartfonów, którą zaprojektowano do tuszowania niedostatków urody. Funkcja wygładza zmarszczki, likwiduje przebarwienia i ogólnie sprawia, że osoba uwieczniona na zdjęciu prezentuje się zdecydowanie ładniej.

Gdy sprawa nabrała rozgłosu, jeden z programistów wyjaśnił wówczas, że upiększanie urody nie jest sprawką żadnego filtra. Tak naprawdę wynika jedynie z błędu obecnego w firmowym algorytmie wykorzystywanym do obróbki wykonywanych fotografii. Apple naturalnie bardzo szybko wydało oświadczenie, w którym potwierdziło, że dziwny wygląd twarzy faktycznie spowodowany jest przez całkowicie niezamierzony błąd w oprogramowaniu telefonu. Teraz firma z Cupertino poinformowała, że przygotowano już specjalną łatkę, której zadaniem jest rozwiązanie występującego problemu. Użytkownicy modelu iPhone XS otrzymają ją już niebawem, wraz z nadchodzącą aktualizacją systemu operacyjnego do wersji iOS 12.1.

Z wyjaśnień Apple wynika, że problem związany jest z funkcją Smart HDR, a polega na wyborze błędnej bazy dla obróbki zdjęcia. System wybierał klatkę obrazu z najdłuższym czasem ekspozycji, a więc wykonane zdjęcie było jaśniejsze i zawierało mniej detali. To z kolei sprawiało, że widoczne na osoby uwiecznione na fotografiach, miały cerę znacznie gładszą niż w rzeczywistości.

Po zainstalowaniu nowej aktualizacji do systemu operacyjnego iOS, sytuacja powinna całkowicie wrócić do normy. Innymi słowy, nasza twarz na wykonywanych fotografiach nie będzie już mieć mało naturalnego wyglądu.

iPhone XS

Źródło: Theverge.com

You may also like...