Japońscy inżynierowie bronią się przed powodzią

Powódź to zawsze bardzo groźne zdarzenie i wielu inżynierów pracuje nad rozwiązaniami, które zabezpieczą przed nią miasta, lub ewentualnie ograniczą jej skutki. Japońscy inżynierowie także pracują nad tym problemem i stworzyli bardzo ciekawe rozwiązanie.

Specjaliści z Kyoto University oraz Hitachi Zosen Corp stworzyli specjalną zaporę, będącą częścią systemu zapobiegającego zalaniu miasta przez powódź. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że system jest zasilany siłami natury i nie wymaga sterowania przez człowieka. Nie jest to złym pomysłem, bo w czasie powodzi często ustają dostawy prądu i taką zaporę wówczas należałoby podnosić ręcznie.

Zdaniem konstruktorów, bariera mogłaby być instalowana na falochronach w celu ochrony przed tsunami, a nawet w wejściach do budynków, zapobiegając tym samym ich zalaniu. Zaletą technologii jest to, że zapora normalnie jest schowana. Jednak gdy poziom wody podniesie się powyżej bezpiecznego poziomu, wówczas zaczyna się automatycznie podnosić.

Zbudowano ją ze specjalnej żywicy, a więc jest odporna na ciśnienie wody i powstrzymuje jej napływ. Na razie zapora została skonstruowana by blokować przestrzenie o szerokości jednego metra i wysokości pięciu, ale pewnie wkrótce powstaną tez inne wersje.

Poniższe wideo pokazuje jak działa taka technologia.

Źródło: Asahi.com

You may also like...