Nowy pomysł Lego pozwoli niewidomym składać zestawy klocków

Koncern Lego stworzył specjalne narzędzia, dzięki którym osoby niewidome również mogą bawić się popularnymi klockami. Są to specjalne instrukcje audio lub w języku Braille’a, przeznaczone dla określonych zestawów.

Klocki Lego to świetna zabawa dla każdego bez względu na wiek. Niestety nie każdy ma możliwość korzystania z tego produktu, zapewniającego rozrywkę na długie tygodnie. Z klocków nie mogą bowiem korzystać osoby o słabym wzroku lub całkowicie niewidome. Nie są bowiem w stanie właściwie połączyć wszystkich cegiełek, by wykonać określoną konstrukcję.

Na szczęście producent pomyślał również o takich osobach i stworzył narzędzia, dzięki którym oni również będą mogły bawić się klockami. Fundacja Lego ogłosiła dziś udostępnienie specjalnych instrukcji składania klocków, przeznaczonych dla wybranych zestawów. Instrukcje zawierają wskazówki audio lub w języku Braille’a, a powstały we współpracy z Austriackim Instytutem Badawczym Sztucznej Inteligencji.

Instytut opracował bowiem specjalne oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji. Służy ono do tłumaczenia skryptów projektowych używanych przez projektantów klocków i zamiany ich w tekstowy opis. Ten jest następnie przekształcany na instrukcję audio lub w języku Braille’a. Instrukcje przygotowane do określonych zestawów są w języku angielskim i będą dostępne całkowicie za darmo na tej stronie.

W ramach rozpoczętego dziś pilotażowego programu, Lego udostępniło instrukcje przeznaczone dla czterech różnych zestawów. Na początku 2020 roku dołączą do nich kolejne. Proces tłumaczenia jest bardzo czasochłonny i w zależności od poziomu złożoności zestawu może trwać od kilkudziesięciu minut do miesiąca.

Lego

Źródło

You may also like...