Naukowcy opracowali samoczyszczącą się toaletę

Naukowcy z Penn State University opracowali nowy rodzaj powłoki o nazwie LESS, dzięki której nasza toaleta będzie znacznie czystsza. Ograniczy też ilość wody zużywanej do jej spłukiwania.

Na całym świecie każdego dnia zużywa się około 141 mld litrów wody, wykorzystywanej do spłukiwania naszych toalet. Jest to ogromne marnotrawstwo życiodajnej wody, szczególnie w czasach gdy w wielu miejscach świata jej brakuje. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy spłukiwać nieczystości w naszych sedesach, ale okazuje się, że można to zrobić znacznie mniejszą ilością wody.

Naukowcy Penn State University, opracowali bowiem całkowicie nowy typ powłoki, przeznaczonej do pokrywania sedesów. Ich wynalazek o nazwie LESS jest odporny na bakterie, a za sprawą jego specjalnych właściwości ściany muszli stają się gładsze. Dzięki temu usuwanie nieczystości jest dużo łatwiejsze i można to zrobić przy użyciu znacznie mniejszej ilości wody.

Wynalazek LESS ułatwi spłukiwanie toalety

Powłokę LESS nakłada się dwuetapowo. Pierwszy etap tworzy powierzchnię z molekularnie szczepionych polimerów i jest pierwszym krokiem do stworzenia gładkiego i hydrofobowego podłoża. Druga warstwa nakłada cienką warstwę smaru, tworząc super śliską powierzchnię.

Zespół naukowców przetestował swój wynalazek za pomocą syntetycznych odchodów. Jak widać na załączonym wideo, materiał gładko przesunął się po ściankach toalety bez przywierania. Dzięki tej powłoce do spłukiwania potrzeba tylko ułamek wody, którą zużywa się obecnie.

Powłoka nie jest jednak wieczna i według naukowców wystarcza na około 500 spłukań, zanim trzeba będzie ponownie ją nanieść. Ciekawostką jest to, że LESS chroni też przed osiadaniem bakterii, które rozprzestrzeniają choroby i powodują powstawanie brzydkiego zapachu.

Kluczowym pytaniem jest to, czy LESS spłukiwane razem ze ściekami nie jest zagrożeniem dla środowiska. Twórcy twierdzą, że powłoka zawiera silikon, który rozkłada się w glebie na stosunkowo nieszkodliwe substancje, jak krzemionka, woda i dwutlenek węgla.

Naukowcy założyli już firmę o nazwie Spot LESS Materials, zajmującą się dystrybucją nowej powłoki. Na jej oficjalnej stronie można już składać zamówienia, a jedna buteleczka kosztuje 15 dolarów.

LESS

Źródło

You may also like...