MIT opracowało odzież zdolną do rejestrowania ruchu

Badacze z MIT zaprezentowali swój najnowszy wynalazek, który może mieć wiele zastosowań. Jest to odzież, która potrafi rejestrować ruch noszącej ją osoby.

Badacze z całego świata od lat pracują na technologiami dla sportowców, które pozwoliłby rejestrować ruch atlety. Być może wkrótce zewnętrzne sensory mocowane do ciała staną się zbędne, gdyż pojawią się ubrania posiadające podobną funkcjonalność. Wbrew pozorom tego typu technologia wcale nie jest tak odległą przyszłością jak można by sądzić. Udało się bowiem opracować ją naukowcom z MIT.

Badacze stworzyli tkaninę wykorzystującą specjalne włókna do rejestrowania ruchu użytkownika poprzez dotyk. Te inteligentne włókna potrafią określić czy osoba nosząca ubranie siedzi, chodzi czy też wykonuje określone pozy.

MIT

Badacze z MIT opracowali wiele różnych prototypów, stosując innowacyjny materiał w skarpetach, rękawicach oraz kamizelkach. Zaprojektowane przez zespół skarpetki były w stanie przewidzieć ruch, poprzez obserwację różnych sekwencji dotykowych śladów i korelując je z różnymi pozami, gdy użytkownik przechodzi z jednej pozycji do drugiej. Kamizelka zespołu może z kolei wykryć pozę użytkownika, aktywność i teksturę powierzchni, z którą się styka.

MIT

Według badaczy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji, takie ubrania mogą posłużyć nie tylko do treningu sportowców, ale również rehabilitacji. Można je wykorzystać również do biernego monitorowania stanu zdrowia w placówkach opieki, ułatwiając życie osobom o ograniczonej zdolności do samodzielnej egzystencji. Zapewniłyby im bezpieczeństwo, ostrzegając personel w przypadku upadku pacjenta.

MIT

To nie jedyne możliwości wykorzystania tej technologii. Badacze uważają również, że inteligentną odzież można wykorzystać w robotyce do zapewnienia maszynom skóry umożliwiającej czucie dotykowe. Na razie jednak jest to wynalazek będący na wciąż dość wczesnym etapie, więc wykorzystujące go produkty nie będą dostępne zbyt szybko.

MIT

Źródło

You may also like...