Na co warto zwrócić uwagę kupując słuchawki do grania?

Dobrej jakości słuchawki do grania mogą znacząco wpłynąć na jakość i komfort naszej rozgrywki. Na rynku znajduje się bardzo dużo sprzętu różnej jakości. Więc jak dobrać sprzęt, który spełni wszystkie nasze wymagania? W wyborze podpowiadają znani youtuberzy i blogerzy.

Wygląd
To pierwsze na co przykuwa naszą uwagę w sklepie, i to, co dla części graczy jest po prostu najważniejsze. Przekrój słuchawek na rynku jest dość szeroki, jednak zauważyć można trwającą od dłuższego czasu modę na produkty stricte gamingowe. Posiadają one najczęściej czerwone wstawki, kanciasty, „agresywny” design i sporą ilość podświetlenia. Po drugiej stronie stoją produkty wyższej klasy, które w swej stylistyce są raczej stonowane. Dominuje wśród nich kolor czarny i minimalistyczny wygląd, jak choćby w słuchawkach Mionix Nash20.
Wygląd słuchawek zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Wiadomo – o gustach się nie dyskutuje, ale warto poświęcić także temu elementowi dłuższą chwile zastanowienia, choćby po to, aby słuchawki szybko nam się nie znudziły i nie szpeciły naszego biurka.

Wygoda
Jeden z najważniejszych elementów dla mniej lub bardziej hardkorowych graczy. Dlaczego? Otóż niewygodny zestaw będzie okrutnie przeszkadzał podczas dłuższych posiedzeń, który oprócz irytującego dyskomfortu spowodować może nawet spadek naszej efektywności w grze. Komfort to zresztą bardzo ważny aspekt każdego z peryferiów dla graczy, nie ważne czy są to słuchawki, myszka czy nawet, co coraz mniej dziwi, fotel.

Na co więc warto zwrócić uwagę? Z pewnością na poduszki nauszników. Powinny być one odpowiednio miękkie i delikatne. Liczy się tu przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane i jego pokrycie. Najlepsza jest miękka pianka pokryta skórą, choć to także zależy od preferencji graczy. Ważna jest także możliwość dopasowania słuchawek do wielkości naszej głowy. Istotne by umożliwiały nam dokładne zakrycie całych uszu, tak by zapewnić jak najlepszy efekt przestrzenności dźwięku.

Zobacz najtańsze słuchawki

Mikrofon
Przydatna rzecz przy grach sieciowych. Niezakłócona komunikacja z członkami drużyny niejednokrotnie potrafi przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Co jest istotne? Oczywiście dobra jakość zbieranego dźwięku. Równie ważna jest wygoda przy korzystaniu z tego elementu. Istnieją różnego rodzaju mikrofony – elastyczne, składane, czy tak jak w Natec Genesis H59, wyjmowane. Ten wybór zależy od tego jak często z mikrofonu będzie się korzystać.

Jakość dźwięku
Uzgodnijmy jedno – słuchawki do grania to nie słuchawki do słuchania muzyki. Można oczywiście szukać kompromisów, ale przy bardziej profesjonalnej rozgrywce znacznie lepiej sprawdzi się „specjalistyczny” sprzęt. W grach istotny jest przede wszystkim dźwięk przestrzenny. To on umożliwi nam zlokalizowanie przeciwnika, czy usłyszenie jego kroków zanim jeszcze go zauważymy.

Liczy się ilość i jakość wbudowanych głośników. Przy wyższych budżetach można szukać słuchawek 5.1 czy nawet 7.1, ale, często określenie to dotyczy tylko dźwięku wirtualnego i nie zapewnia tak realistycznych doznań.

Co więcej?
Istnieje także wiele innych niuansów, które zależą od indywidualnych preferencji. Jest to m.in. kabel, którego jakość jest kluczową cechą – to jeden z najczęściej psujących się elementów słuchawek. Dla wielu graczy istotna także będzie jego długość.

Oprócz tego dodatkowe przyciski, które umożliwiają sterowanie dźwiękiem. Zazwyczaj znajdują się na dodatkowym panelu na kablu, choć można znaleźć także takie modele, jak wcześniej wspomniane Mionix Nash20, gdzie przyciski pozwalające dostosować głośność znajdziemy bezpośrednio na słuchawkach. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością odciążenie kabla.

Czym przy wyborze headsetu kierują się znani youtuberzy i blogerzy?
„To czym bym się teraz kierował to waga, bo długie przesiadywanie w ciężkich słuchawkach jest niewygodne. Unikam jakiś przejściówek USB, że niby 7.1 i inne bajery, a tym bardziej jak nie ma żadnej opcji na podłączenie do PC. Ma być mini jack i to o czym 80% zapomina albo twierdzi, że to niepotrzebne – potencjometr fizyczny na kablu albo w słuchawce. Ściszanie pilotem USB, który wycisza dźwięki systemu nie wchodzi w grę” – powiedział MrSetoKami, którego kanał na YouTube ma ponad 120 000 subskrybentów.

Z kolei dla youtubera CTSG87, który ma ponad 200 000 rzeszę fanów „jakość muzyki i wygoda to zdecydowanie najważniejsze elementy headsetu”, którymi kieruje się przy kupnie sprzętu audio.

O zdanie zapytaliśmy również blogera – SzachMatt. „Przy wyborze słuchawek kieruję się przede wszystkim jakością dźwięku i wygodą. Nie interesuje mnie mikrofon, bo mam swój, zewnętrzny na biurku – mało gram w multi, więc nie zależy mi na komunikacji z drużyną – używam go głównie do streamów i nagrań wideo. Nie można również zapomnieć o braku kabli, które często przeszkadzają, ale niestety zwiększają cenę samego sprzętu. Dobre słuchawki bezprzewodowe swoje kosztują. Fun Fact – kupno słuchawek za 700 zł nic nam nie da, kiedy korzystamy ze zintegrowanej karty muzycznej. Chyba, że mówimy o słuchawkach na USB, które same przetwarzają dźwięk pomijając kartę w komputerze, dzięki czemu brzmią identycznie na każdym sprzęcie”, dodaje bloger.

Podsumowanie
Znalezienie dobrych i przede wszystkim dopasowanych słuchawek to prawdziwe przedsięwzięcie. Dla wielu graczy nie będzie ono tak istotne jak zakup myszki czy klawiatury, ale warto poświęcić mu trochę więcej uwagi. Dobre i dopasowane słuchawki mogą posłużyć nam na lata i wspomóc w niejednej wirtualnej potyczce.

Źródło: entrymedia.pl

You may also like...