NASA ukończyła bliźniaka łazika Perseverance

Inżynierowie NASA ukończyli prace nad ziemskim bliźniakiem marsjańskiego łazika Perseverance. Pojazd o nazwie OPTIMISM pomoże w symulacjach misji.

Parę tygodni temu NASA wysłała na Marsa najnowszy łazik Perseverance, którego podróż możemy śledzić w czasie rzeczywistym. Nie jest to jednak jedyny tego typu pojazd zbudowany przez amerykańską agencję kosmiczną. Na Ziemi pozostał jego bliźniak o nazwie OPTIMISM, nad którym oficjalnie zakończono właśnie prace.

OPTIMISM jest dokładnym odpowiednikiem marsjańskiego łazika, łącznie z wymiarami, napędem oraz potężnymi komputerami zainstalowanymi na pokładzie. Wyposażono go również w pełny zestaw naukowych instrumentów, kamery itp. Różnica jest jedynie w sposobie zasilania, gdyż ziemski łazik nie ma atomowej baterii i czerpie energię z sieci elektrycznej. Natomiast dane trafiają do niego za pośrednictwem Ethernetu. Na pokładzie znajduje się także system chłodzenia, umożliwiający funkcjonowanie w gorącym klimacie Kalifornii.

Perseverance

Jego przeznaczenie jest jednak zupełnie inne, gdyż jest to wersja inżynieryjna. Łazik przeniesiono już do garażu w Laboratorium Silników Odrzutowych NASA, zlokalizowanego w Północnej Kalifornii.

W przyszłym tygodniu inżynierowie NASA zabiorą go do symulacji powierzchni Czerwonej Planety. Łazik będzie używany do oceny działania sprzętu i oprogramowania, zanim jakiekolwiek polecenia zostaną przesłane do Perseverance na Marsie. Pełnowymiarowy łazik naziemny będzie przydatny do wykonania pełnego zestawu testów oprogramowania, aby umożliwić zespołowi wysyłanie łatek do Perseverance, podczas jego podróży na Marsa i po wylądowaniu.

Źródło

You may also like...