Google odsyła na emeryturę smartfony Nexus 6P oraz Nexus 5X

Google zakończyło wsparcie dla modeli Nexus 6P i Nexus 5X. Grudniowa aktualizacja była ostatnią, którą amerykańska firma dla nich przygotowała.

Smartfony są produktami, które starzeją się niezwykle szybko. Aktualizacje do kolejnych wersji Androida udostępniane są najczęściej dwa lata po ich rynkowej premierze. Natomiast niedługo potem przestają pojawiać się poprawki bezpieczeństwa, chroniące sprzęt przed hakerami. Użytkownicy są więc zmuszani do nieustannej wymiany smartfonów na nowsze modele, jeśli chcą korzystać z ostatnich funkcji oferowanych przez system operacyjny.

Google odesłało właśnie na emeryturę dwa ze swych starszych smartfonów, mianowicie Nexus 6P i Nexus 5X. Początkowo mówiło się, że modele z 2015 roku otrzymają jedynie listopadową poprawkę bezpieczeństwa i na tym zakończy się ich wsparcie. Koncern postanowił jednak przedłużyć je o miesiąc, więc otrzymały jeszcze grudniową aktualizację. Ale to już ostatnia i styczniowej poprawki już nie będzie. Google wprawdzie oficjalnie tego nie potwierdziło, ale udostępniona właśnie styczniowa poprawka, dostępna jest tylko dla Pixeli.

Dodam, że oba modele to ostatnie smartfony z rodziny Nexus, zanim Google przebrandowało swój sprzęt mobilny na Pixel. Ten ostatni powołał do życia nową markę, oferującą sprzęt premium, wyposażony w więcej zaawansowanych funkcji. Producentem pierwszego z urządzeń jest koncern Huawei, drugie natomiast pochodzi z fabryk LG. Oba funkcjonują na systemie Android 8.0 Oreo.

Nexus 6P

Źródło: Phonearena.com

You may also like...