Nowoczesne rękawice wykryją toksyny

Praca w trudnym środowisku może być niebezpieczna, szczególnie jeśli działamy w miejscach, w których mogą się znajdować toksyny, a my nieświadomie wejdziemy z nimi w kontakt. Przed takim zdarzeniem mogą nas ocalić specjalne rękawice.

Naukowcy z Fraunhofer Research Institution for Modular Solid State Technologies, opracowali technologię, która robotnikom pracującym w niebezpiecznym środowisku, może ocalić zdrowie, lub nawet życie. Skonstruowali specjalne rękawice wyposażone w czujniki, których zadaniem jest wykrywanie niebezpiecznych substancji oraz ostrzeganie przed nimi.

Projekt dr. Sabine Trupp, jest w stanie wykrywać gazy, takie dwutlenek węgla, lub siarczki wodoru. Mogą też szybko wykryć wycieki w przewodach gazowych, co zapobiegłoby eksplozji. A jak działa system ostrzegania takich rękawic? Jeśli sensor coś wykryje, wówczas uwalniany jest barwnik, który zabarwia je na błękitny kolor.

Naukowiec podkreśla też, że w przyszłości system mógłby przydać się do sprawdzenia czy żywność jest przydatna do spożycia. Jak wiadomo, sklepy potrafią bez problemu “aktualizować” termin przydatności, więc tak naprawdę nie ma on żadnego znaczenia. Dlatego technologia mogłaby zostać wykorzystana w opakowaniach żywności i w przypadku gdyby produkt przestała się nadawać do zjedzenia, takie opakowanie zmieniałoby barwę.

Tylko jaki producent czy sprzedawca żywności zgodziłby się na użycie czegoś takiego wiedząc, że nie mógłby już oferować przeterminowanych produktów. Tym bardziej w naszym kraju, gdzie wędliny robi się z chorych i padniętych krów, doprawia się ją solą drogową i robi wiele innych przekrętów.

Źródło: Popsci.com

You may also like...