Nowy typ sztucznej skóry może reagować na ból jak ludzka

Zespół naukowców z RMIT University opracował nowy rodzaj sztucznej skóry, która może reagować na ból jak ludzka. Może w przyszłości zapewnić nowe możliwości bionicznym protezom oraz robotom.

Protezy w ciągu ostatnich kilkunastu lat stały się znacznie doskonalsze. Mają nie tylko większe możliwości ruchu, ale też wyglądają i zachowują się coraz bardziej realistycznie. Jest to możliwe dzięki coraz bardziej zaawansowanej sztucznej skórze pokrywającej protezy.

Taka skóra posiada już funkcję reakcji na dotyk, lecz do możliwości prawdziwej jest jeszcze wciąż bardzo daleko. Nie reaguje bowiem na ukłucia i oparzenia powodujące ból. A przynajmniej nie było to możliwe do tej pory, gdyż dzięki pracy naukowców z RMIT University, wkrótce zyska takie możliwości. Badacze opracowali bowiem sztuczną skórę reagującą na ból niemal jak ludzka. Ich technologia zapewni niemal natychmiastową reakcję na nacisk oraz temperaturę na poziomie, który może wywołać okrzyk bólu.

Prototyp wynalazku powstał z rozciągliwej i niezwykle cienkiej elektroniki, która ma czujniki nacisku, powłokę reagującą na temperaturę oraz komórki podobne do tych w mózgu. Są one na tyle subtelne, by przekazać różnicę pomiędzy delikatnym ukłuciem szpilki, a bolesnym dźgnięciem. Projekt naśladuje bowiem działanie neuronów i ścieżek neuronowych oraz receptorów kierujących ludzkimi zmysłami.

Oczywiście jest jeszcze daleka droga do praktycznych zastosowań nowego wynalazku. Jednakże jego potencjał już teraz jest bardzo duży. Dzięki niemu będzie można produkować protezy kończyn pozwalające lepiej odtworzyć rzeczywiste doznania i w ten sposób chroniące ludzi przed niebezpieczeństwem. Niewątpliwie może też znaleźć zastosowanie w robotyce, pozwalając projektować bardziej realistyczne maszyny.

RMIT University

Źródło

You may also like...