Operatorzy pozwani za sprzedaż lokalizacji swych klientów

Czterech amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych pozwano za handel danymi lokalizacyjnymi swych klientów. Używano ich do różnych celów, a korzystali z nich m.in., łowcy nagród.

Ostatnie lata były wyjątkowe dla naszej prywatności i to nie w dobrym znaczeniu tego słowa. Przypadków jej naruszenia było całe mnóstwo, a dopuszczały się tego nawet duże portale takie jak Facebook.

Znany portal społecznościowy całkiem niedawno bezprawnie wykorzystał kontakty emailowe 1,5 mln swych użytkowników. Z kolei nieco wcześniej odkryto, że dane milionów użytkowników portalu, przechowywano na publicznie dostępnych serwerach. Dostęp do nich mógł mieć praktycznie każdy, a wszyscy wiemy czy może się skończyć wpadnięcie naszych danych w niepowołane ręce.

Za naruszanie prywatności swych użytkowników, odpowiedzą teraz amerykańscy operatorzy telekomunikacyjni. W 2018 roku odkryto bowiem, że firmy AT&T, Sprint, T-Mobile i Verizon sprzedawały firmom trzecim dane lokalizacyjne swych klientów.

Dane sprzedawano takim firmom jak Securus i Captira, które oferowały usługi lokalizacyjne dla organów ścigania. Bardzo często wykorzystywano je jednak do nielegalnych celów, gdyż używały ich m.in., firmy zajmujące się poręczeniami majątkowymi. W jednym przypadku korzystał z nich szeryf, który wykorzystywał je do nielegalnego śledzenia telefonów.

Wprawdzie po ujawnieniu sprawy operatorzy zapewnili o zaprzestaniu tych praktyk, ale to nie powstrzyma działań prawnych podjętych przeciwko firmom. Każdemu z operatorów wytoczono niezależny pozew zbiorowy na podstawie naruszenia Federalnej ustawy o komunikacji. Autorzy pozwu domagają się odszkodowania, którego wysokość będzie ustalona w trakcie trwania procesu.

Operatorzy nie wydali jeszcze żadnego oświadczenia w tej sprawie.

handel

Źródło: Motherboard.vice.com

You may also like...