Nowy prototyp ogniw solarnych może produkować prąd również w nocy
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali prototyp ogniw solarnych, które mogą produkować prąd w dzień i w nocy. Wykorzystuje promienie słoneczne oraz ciepło.
Zmiany klimatu, których coraz częściej doświadczamy, wymuszają na nas zmianę podejścia do produkcji energii elektrycznej i rezygnację z elektrowni węglowych. Najbardziej obecnie obiecującą metodą produkcji energii są panele solarne, jednak ich największą wadą jest wciąż stosunkowo niska wydajność. Poza tym mogą produkować prąd jedynie w ciągu dnia.
Tę wadę próbują wyeliminować naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Opracowali bowiem prototyp ogniw solarnych, które mogą produkować prąd w dzień oraz w nocy. W dzień przekształcają promienie słoneczne na energię w tradycyjny sposób, jak robią to typowe ogniwa fotowoltaiczne. W nocy natomiast wytwarzają energię z różnic temperatury ogniw oraz otoczenia.
Technologia działa poprzez przechwytywanie ciepła w ciągu dnia przez specjalny radiator. Następnie gdy energia jest wypromieniowywana w przestrzeń, część przechwytuje unikalny materiał wychwytujący fale termiczne. Oczywiście to rozwiązanie nie jest nowe, gdyż słyszeliśmy o nim już wcześniej. Przez lata udało się jednak je dopracować, znacznie zwiększając ilość energii gromadzonej w nocy, niż we wcześniejszych prototypach. Dzięki temu technologia jest coraz bliżej wykorzystania w prawdziwym świecie.
Naturalnie droga do komercjalizacji tej technologii jest jeszcze bardzo daleka, gdyż przed naukowcami stoi jeszcze wiele wyzwań. Największą przeszkodą jest niewielka ilość energii generowanej w nocy, która wynosi tylko 50 mW/m2. Dla porównania standardowy panel słoneczny generuje w dzień 1000 W/m2. Jak widać wydajność jest obecnie znikoma. Poza tym radiator ochładza się bardzo szybko, co dodatkowo zmniejsza ilość wytwarzanej energii.
Na razie jest to więc tylko koncepcja, która jeszcze długo nie znajdzie realnego zastosowania. Naukowcy będą więc musieli spędzić dużo czasu nad badaniami dotyczącymi dalszej optymalizacji tej technologii. Więcej informacji na jej temat znajdziecie w tej publikacji.
Technogadżet w liczbach