Snapdragon 8 Gen 3 porównywalny z Apple A16 Bionic

W sieci pojawiły się kolejne informacje dotyczące specyfikacji najnowszego procesora Snapdragon 8 Gen 3. Zdradzają konfigurację rdzeni, a także częstotliwość ich taktowania.

Qualcomm całkiem niedawno wypuścił na rynek procesor Snapdragon 8 Gen 2, a jego inżynierowie już pracują nad kolejną generacją mobilnego układu. W sieci pojawiły się właśnie przecieki ujawniające kilka szczegółów jego specyfikacji technicznych.

Snapdragon 8 Gen 3 wydajnym układem

Informację na swym Twitterze opublikował Revegnus, a wynika z nich, że podobnie jak w przypadku poprzednika, jego premiera odbędzie się nieco wcześniej. Największą dyskusję wzbudza jednak jego konfiguracja, gdyż doniesienia różnią się w zależności od źródła. Jedno z nich twierdzi bowiem, że SoC zachowa układ 1 + 4 + 3 znany ze Snapdragona 8 Gen 2. Kolejne sugeruje jednak, że producent zmieni układ na 1 + 5 + 2.

Najnowsze przecieki opublikowane na Twitterze wskazują na obecność pojedynczego rdzenia Cortex-X4 taktowanego zegarem 3,2 GHz. Nie wiadomo jednak czy nie jest to pomyłka, gdyż wcześniejsze informacje mówiły o 3,75 GHz. Źródło wspomina również, że pięć rdzeni Cortex-A720 będzie taktowanych częstotliwością 3.0 GHz, zaś dwa Cortex-A520 pracować mają z zegarem 2.0 GHz.

Pozostałe informacje wspominają o obsłudze pamięci użytkowej UFS 4.1 oraz RAM’u LPDDR5 7,500 MT/s. Mówią również o jednostce graficznej Adreno 750 i modemie 5G Qualcomm X75. Źródło przecieku wspomina również, że procesor będzie produkowany z wykorzystaniem procesu TSMC N4P.

Nieoficjalnie mówi się, że nowy układ może być bardzo wydajny. Niedawno wyciekły bowiem wyniki benchmarka Geekbench, w którym osiągnął 1930 oraz 6236 punktów w teście pojedynczego oraz wielu rdzeni. Jeśli są prawdziwe, byłby to bardzo mocny układ. Dla porównania Snapdragon 8 Gen 2 ma odpowiednio 1491 i 5164 punkty. Mówimy więc o wzroście wydajności wynoszącej 29% dla jednego rdzenia oraz 20 procent dla wielu rdzeni. Tymczasem procesor Apple A16 Bionic zdobył 1800/6500 punktów, więc nowy Snapdragon miałby porównywalną wydajność.

Na razie jednak do informacji o osiągach procesora należy podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż nie wiadomo na ile są prawdzie. Jeśli jednak się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z bardzo mocną jednostką, zapewniającą jeszcze lepsze działanie aplikacji.

Snapdragon 8 Gen 3
Źródło: Qualcomm

You may also like...