Przegranie walki o Androida było największą porażką Microsoftu

W najnowszym wywiadzie, Bill Gates wini siebie za przegraną walkę o Androida. Według miliardera porzucenie rynku urządzeń mobilnych było największą porażką Microsoftu.

Nie jest tajemnicą, że Microsoft swego czasu próbował swych sił na rynku urządzeń mobilnych. I nie była to tylko współpraca z Nokią oraz system Windows Phone. Amerykański gigant znacznie wcześniej interesował się tym sprzętem i odnosił na tym polu nawet spore sukcesy.

W 2000 roku firma stworzyła własny system operacyjny dla telefonów komórkowych, który nazywał się Windows Mobile. Platforma radziła sobie na tyle dobrze, że w 2007 roku należało do niej aż 42 procent rynku smartfonów w USA. Sytuacja zmieniła się jednak, gdy w 2008 roku pojawił się Android. Już 2010 roku udział platformy Microsoftu w rynku urządzeń mobilnych spadł do 7 procent, a w kolejnym roku zmniejszył się do 3 procent.

Bill Gates wini siebie za utratę Androida

Bill Gates w 2000 roku odszedł z firmy w 2000 roku, pozostawiając zarządzanie koncernem w rękach Steve’a Ballmera. W rozmowie z serwisem The Verge przyznał jednak, że mógł to zrobić zbyt wcześnie i nie przygotował odpowiednio swej firmy. Błędy w zarządzaniu sprawiły bowiem, że Microsoft nie jest aktualnie tym, czym jest Android. Jego zdaniem to właśnie ten błąd spowodował, że Android będący standardową platformą dla urządzeń mobilnych, nie należy do koncernu.

Co ciekawe, pozycja do którego doszedł Google, wynikała z chęci konkurowania z Microsoftem. Były szef koncernu Eric Schmidt przyznał w jednym z wywiadów, że gdy w 2005 roku Google kupowało Androida, jego głównym celem było stworzenie konkurencji dla Windows Mobile. Android bardzo szybko zyskał jednak popularność, oferują wysoką funkcjonalność oraz wygodę obsługi.

Microsoft próbował wówczas rywalizować z systemem Google, przechodząc z Windows Mobile na Windows Phone. Przejście z urządzeń kontrolowanych przez klawiaturę i rysik na sprzęt obsługiwany dotykiem, nie poszło jednak zbyt dobrze. Firma z Redmond wydała ponadto 7,6 mld dolarów na przejście działu smartfonów Nokii licząc, że to pomoże w rywalizacji z Google. Pomysł jednak zupełnie nie wypalił. Nie udało się bowiem zarobić na marce, technologii oraz przejętych talentach.

Bill Gates uważa, że gdyby wówczas nie zlekceważył Androida, dziś Microsoft mógłby wyglądać zupełnie inaczej. I to zapewne on rządziłby rynkiem smartfonów. Na razie koncern musi się zadowolić własną niszą, czyli produkcją oprogramowania dla sprzętu z Androidem oraz iOS.

Androida

Źródło: Theverge.com

You may also like...