Qualcomm przeniesie technologię 5G do tańszych smartfonów

Podczas targów IFA 2019, Qualcomm zapowiedział nowe modele procesorów Serii 6 i 7. Producent zamierza wyposażyć je w modemy 5G, dając użytkownikom dostęp do nowej technologii łączności.

Technologia 5G początkowo jest dostępna tylko dla posiadaczy flagowych smartfonów. To dlatego, że aktualnie odpowiednie modemy, posiadają na wyposażeniu niemal wyłącznie układy stworzone dla topowych modeli. To jednak mocno ograniczyłoby dostępność do nowej technologii łączności. Dlatego producenci sprzętu starają się powoli wprowadzać ją także do tańszych urządzeń.

Parę dni temu informowałem o Samsungu Galaxy A90 5G, który wprowadzi technologię 5G do urządzeń średniego segmentu. Qualcomm ma jednak dużo ambitniejsze plany, które ujawnił podczas berlińskich targów IFA 2019.

Amerykańska firma zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży odświeżonych wersji procesorów Serii 6 i 7, które będą miały wbudowane modemy 5G. Pierwszym z nich jest Snapdragon 675, który będzie montowany w smartfonach oferowanych w cenie około 300 dolarów. Natomiast Snapdragon 730 trafi do urządzeń dostępnych w przedziale od 300 do 550 dolarów.

Pierwsze modele wyposażone w nowe procesory będą dostępne jednak dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Jak dotąd 12 producentów smartfonów podpisało umowy na stworzenie smartfonów zawierających procesor 7 serii. Qualcomm twierdzi jednak, że aktualnie trwają prace projektowe nad około 150 urządzeniami, które będą miały na pokładzie technologię 5G.

Qualcomm nie jest jedyną firmą, która w swych mobilnych procesorach instaluje modemy 5G. W tym tygodniu Huawei pokazał swój najnowszy procesor Kirin 990, który również dysponuje nową technologią łączności. Nowe produkty nie będą jednak ze sobą rywalizowały, gdyż Huawei celuje z nowym układem w urządzenia powyżej 650 dolarów.

Qualcomm

Źródło

You may also like...