Ransomware sparaliżowało amerykańskie szkoły

Hakerzy wykorzystali ransmoware do ataku na szkoły w hrabstwie Baltimore. Spowodowali wyłączenie sieci komputerowej i zablokowali dostęp do ocen online oraz szkolnej poczty.

Obecnie jednym z najchętniej używanych przez hakerów narzędzi ataku, jest ransomware. To oprogramowanie umożliwiające przestępcom zablokowanie dostępu do danych znajdujących się na dyskach komputerów ofiary. Narzędzie szyfruje bowiem pliki, paraliżując całkowicie działanie komputera lub całej sieci, a odzyskanie dostępu wymaga zapłacenia okupu.

Jak donoszą dziennikarze CBS, tym razem hakerzy wykorzystali ransmoware do ataku na sieć publicznych szkół w hrabstwie Baltimore (BCPS). Ransomware zablokowało dostęp do wewnętrznej sieci szkolnej, uniemożliwiając korzystanie z systemu ocen oraz poczty. Aktualnie lekcje odbywają się tam zdalnie z powodu epidemii COVID-19, więc hakerzy spowodowali niemałe problemy z nauczaniem.

Nie jest to pierwszy tego typu atak przeprowadzony przez cyberprzestępców. W przeszłości atakowali w ten sposób szpitale, w jednym z przypadków udało im się spowodować śmierć pacjenta. Atakowali także szkoły, a nawet komisariaty policji, paraliżując pracę służb mundurowych.

ransmoware

Źródło

You may also like...