Robot Daisy rozbiera smartfony Apple

Amerykański koncern zaprezentował nowego robota używanego do recyklingu starych smartfonów. Robot Daisy potrafi zdemontować ponad 200 iPhone’ów w ciągu jednej godziny.

Stare smartfony to kopalnia wielu różnych rodzajów metali w tym także złota i srebra. Odzyskiwanie ich jest jednak bardzo czasochłonne, gdyż wymaga rozebrania każdego telefonu do ostatniej śrubki. Apple poradziło sobie z tym problemem, zaprzęgając do pracy technologię, a zajmuje się tym robot Daisy.

Nie jest to pierwsza tego typu maszyna, gdyż Apple już od dawna używa takich urządzeń do recyklingu sprzętu. Pierwsza generacja została zaprezentowana w 2011 roku, natomiast w 2016 roku pokazano model Liam. Daisy jest najnowszą odsłoną mechanicznego pomocnika, a największą ciekawostką jest to, że sam powstał z części pochodzących z recyklingu.

Robot Daisy jest w stanie zdemontować dziewięć różnych wersji iPhone’ów, które rozkłada na czynniki pierwsze, zaś podzespoły odpowiednio segreguje. Apple twierdzi, że maszyna jest bardzo efektywna, gdyż jest w stanie zdemontować w ciągu godziny aż 200 telefonów.

Maszyna z pewnością jest dla amerykańskiego koncernu bardzo przydatna, pozwala bowiem odzyskać mnóstwo cennych surowców. Dodam, że ze 100 tys. telefonów, robot jest w stanie odzyskać:

Aluminium – 1900 kg
Złoto – 0,97 kg
Srebro – 7,5 kg
Metale ziem rzadkich – 11 kg
Wolfram – 93 kg
Miedź – 710 kg
Pallad – 0,10 kg
Cyna – 4 kg
Kobalt 770 kg
Tantal – 1,8 kg

Robot Daisy

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...