Samsung pracuje nad nowym typem ekranu QD-OLED

Inżynierowie Samsunga opracowują nowy typ ekranu do telewizorów. Nazywa się QD-OLED i jest rozwinięciem technologii OLED, połączonej z technologią quantum dot.

Jak już wcześniej informowałem, Samsung planuje do końca roku zakończyć produkcję paneli LCD, powstających obecnie w Chinach i Korei. Potem koreański gigant skupi się na produkcji oraz dalszym rozwoju paneli QD-OLED. Firma chce w tym celu zainwestować 11 mld dolarów w budowę nowej fabryki, w której będą wytwarzane.

Panele QD-OLED to nowa generacja ekranów będąca połączeniem technologii OLED oraz quantum dot. Krótko mówiąc posiadają standardowe zalety OLED, jednak technologia kwantowej kropki zapewnia dodatkowo dużo szerszą gamę kolorów, a także wyższą jakość. Ponadto ze względu na mniejszy stopień skomplikowania technologii, produkcja takich paneli jest zdecydowanie tańsza. Największym jej atutem jest jednak znacznie mniejsze ryzyko wypalania się ekranu, które trapi również standardowe wyświetlacze OLED. Innymi słowy, technologia zapewnia lepszą jakość obrazu w porównaniu do OLED, przy niższej cenie.

Na pierwsze telewizory z technologią QD-OLED, będziemy jednak musieli długo poczekać. Technologia aktualnie jest bowiem na etapie badań laboratoryjnych, a więc seryjna produkcja w tej chwili nie jest możliwa. Poza tym jak w przypadku każdej nowinki technologicznej, jej cena będzie początkowo bardzo wysoka. Dopiero po pewnym czasie spadnie do bardziej rozsądnego poziomu.

Mimo to nowa technologia jest bardziej obiecująca i nie możemy się doczekać, aż trafi do sklepów.

QD-OLED

Źródło

You may also like...