Smartfon narzędziem włamywaczy. SpiKey sklonuje nasze klucze

Naukowcy z Singapuru opracowali aplikację o nazwie SpiKey, która pozwala sklonować nasz klucz do mieszkania. Może więc stać się idealnym narzędziem dla włamywaczy.

Wszyscy obawiamy się włamania do naszego mieszkania i kradzieży wszystkiego co się tam znajduje. Inwestujemy więc w coraz bardziej wymyślne zamki, które mają chronić naszą własność. Niestety włamywacze mają swoje sposoby na dostanie się do wnętrza, a najbardziej powszechnym jest sklonowanie naszych kluczy. Dzięki smartfonom może to wkrótce stać się znacznie łatwiejsze.

Badacze z University of Singapore opracowali bowiem specjalną aplikację o nazwie SpiKey, umożliwiającą wykorzystanie smartfona do zrobienia kopii klucza. Narzędzie wykorzystuje mikrofon, który rejestruje dźwięki wydawane przez ruch zapadek zamka po włożeniu do niego klucza.

Program interpretuje zarejestrowane dźwięki, by na ich podstawie określić wzór wycięć znajdujących się na kluczu. Pozwala to następnie wyprodukować zestaw kluczy będący idealną kopią oryginału. Wystarczy więc, że włamywacz znajdzie się blisko swej ofiary otwierającej mieszanie i może uzyskać kopię klucza. Zamiast więc otwierać zamek za pomocą standardowych wytrychów, złodziej może użyć stworzonej w ten sposób kopii klucza.

Teoretycznie skopiowanie kluczy nie powinno być proste. Po pierwsze atakujący musi wiedzieć jaki typ zamka ma ofiara. Ale to akurat nie jest problem, gdyż taka informacja zwykle znajduje się na jego obudowie. Po drugie włamywacz powinien znajdować się stosunkowo blisko, gdy wkładamy klucz do zamka. To także da się ominąć, gdyż wystarczy że przestępca zainfekuje smartfon lub smartwarch malware, który zarejestruje dźwięki bez wiedzy użytkownika. Można też użyć dalekosiężnych mikrofonów lub też zainstalować ukryty mikrofon w korytarzu i rejestrować w ten sposób dźwięki z kilku drzwi.

Jak więc widać, technologia może być niezwykle niebezpieczna. A co gorsza, w zasadzie nie ma sposobu, by się przed takim rozwiązaniem ochronić.

SpiKey

Źródło

You may also like...