Naukowcy opracowali soczewki kontaktowe z funkcją zoomu

Zespół naukowców z Uniwersytetu San Diego opracował niezwykłe soczewki kontaktowe. Nowy wynalazek posiada funkcję zoomu, umożliwiając przybliżanie obrazu.

Soczewki kontaktowe noszą miliony osób na całym świecie, wykorzystując je jako alternatywę dla tradycyjnych okularów. Nie oferują jednak żadnych specjalnych funkcji, skupiając się jedynie na korygowaniu wady wzroku. Mimo to naukowcy z całego świata pracują nad usprawnieniem soczewek, osiągając na tym polu nawet pewne sukcesy.

W 2014 roku inżynierowie Google stworzyli soczewki kontaktowe dla diabetyków, które za pomocą analizy łez badały poziom glukozy we krwi. Natomiast w zeszłym roku pokazano soczewki Acuvue Oasys, które ściemniają się w jasnym świetle, podobnie jak okulary fotochromowe.

Naukowcy z Uniwersytetu San Diego stworzyli jednak coś jeszcze fajniejszego, mianowicie soczewki z funkcją przybliżania obrazu. Wykonano je ze specjalnego rozciągliwego polimeru, który reaguje na elektryczne sygnały wysyłane przez nasze oczy w momencie ruchu. Wystarczy więc mrugnąć, by aktywować funkcję zoomu przybliżając obraz oddalonych obiektów.

Nie cieszcie się jednak na myśl o możliwości założenia takich soczewek. Prace nad wynalazkiem są bowiem wciąż na bardzo wczesnym etapie. Natomiast w czasie testów prototypu, funkcja przybliżania obrazu wyzwalana jest za pomocą elektrod umieszczonych wokół oka. Komfort ich używania jest więc obecnie daleki od ideału. Trudno też powiedzieć kiedy pojawią się na rynku, ale zapewne jest to kwestia co najmniej kilku lat poświęconych na badania i testy.

Nowe soczewki kontaktowe mogą przydać się nie tylko w okularach, ale też do różnego rodzaju protez, a być może także zdalnego sterowania robotami.

soczewki kontaktowe

Źródło: Independent.co.uk

You may also like...