Straty Huawei spowodowane wojną handlową są mniejsze od oczekiwanych

Straty Huawei wynikające z zakazu kupowania amerykańskich technologii mogą być mniejsze niż prognozowano. Łącznie mogą wynieść tylko 10 mld dolarów.

Kilka miesięcy temu administracja Trumpa wpisała Huawei na czarną listę firm, co zamknęło jej drogę do kupowania amerykańskiej technologii. Chiński koncern mógł nie tylko stracić dostęp do Androida, ale też do technologii ARM, procesorów Intela i AMD oraz Windowsa.

Sytuacja na szczęście wygląda na razie na opanowaną, zaś rząd USA przedłużył koncernowi dostęp do Androida o kolejne 90 dni. Straty jakie z tego powodu poniósł chiński gigant, są jednak znacznie mniejsze niż początkowo sądzono. W czerwcu dyrektor generalny Huawei Ren Zhengfei powiedział mediom, że dział mobilny może stracić nawet 30 mld dolarów. Okazało się jednak, że prognozy były zbyt pesymistyczne. Przewodniczący rady nadzorczej Eric Xu w rozmowie z Bloombergiem powiedział bowiem, że straty te będą znacznie niższe i wyniosą jedynie 10 mld dolarów.

To efekt znacznie lepszej sprzedaży smartfonów, a tym samym znacznie wyższych dochodów zapewnianych przez ten sektor rynku. Dział mobilny w zeszłym roku przyniósł firmie 49,2 mld dolarów. Tymczasem dane z pierwszego półrocza tego roku wskazują, że wartość sprzedaży wyniosła już 31,1 mld dolarów.

Do końca roku wynik finansowy japońskiego koncernu będzie z pewnością jeszcze lepszy. Firma pokazała właśnie najnowszy procesor sztucznej inteligencji Ascend 910, który na pewno przyda się w centrom danych. Poza tym za kilka dni do sprzedaży wchodzi rodzina Huawei Mate 30, której produkty już teraz wzbudzają duże zainteresowanie. Natomiast w listopadzie na rynek trafi wreszcie od dawna oczekiwany Huawei Mate X.

Przyszłość chińskiego koncernu rysuje się więc w bardzo jasnych barwach i nie wygląda na to, by miało się to zmienić.

Huawei

Źródło

You may also like...