Amerykańskie władze przeciwne przekształceniu Tesli w konsolę do gier

Amerykański NHTSA wszczyna śledztwo dotyczące funkcji Passenger Play obecnej w autach firmy Tesla. Opcja umożliwia pasażerom zabawę grami podczas jazdy i według organu może rozpraszać uwagę kierowcy.

Wiele samochodów posiada wbudowane tunery telewizyjne dające możliwość oglądania telewizji oraz filmów na ekranie w konsoli centralnej. Producenci ograniczają jednak dostępność tej funkcji tylko do postojów, ze względów bezpieczeństwa blokując ją podczas jazdy.

To zrozumiałe, że kierowca nie powinien skupiać swej uwagi na niczym innym, lecz tym co dzieje się przed autem. Jednak pasażer to co innego i podczas dłuższych podróży powinien mieć możliwość zapewnienia sobie rozrywki. Dlatego też Tesla w Modelu 3, X oraz Y, wprowadziła funkcję o nazwie Passenger Play.

Tesla

Opcja przekształca w konsolę duży ekran zamontowany w konsoli centralnej, umożliwiając pasażerom zabawę grami wideo. Opcja dotychczas była dostępna tylko na postoju. Niedawna aktualizacja zmieniła to jednak i obecnie można z niej korzystać również gdy pojazd jest w ruchu.

Departament Transportu Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uważa jednak, że stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Może bowiem rozpraszać uwagę kierowcy. Dlatego też organ zdecydował się wszcząć śledztwo dotyczące wprowadzonej w zeszłym roku funkcji Passenger Play. Zamierza ocenić na ile funkcja może przeszkadzać kierowcy i sprawdzić różne scenariusze, które mogłyby wpłynąć na prowadzenie.

Tesla na razie nie skomentowała tej sytuacji, więc nie wiemy jakie będzie stanowisko firmy. Warto dodać, że całkiem niedawno, w wyniku błędu w oprogramowaniu, w autach Mercedesa można było oglądać filmy podczas jazdy. Niemiecki producent wypuścił jednak aktualizację, która go zlikwidowała.

Aktualizacja:

Tesla w odpowiedzi na śledztwo wszczęte przez NHTSA, zapowiedziała wyłączenie funkcji Passanger Play. Decyzję podjęto po rozmowach z przedstawicielami władz. Firma przygotuje aktualizację, która uniemożliwi pasażerom granie podczas ruchu auta. Producent nie ujawnił wprawdzie kiedy udostępni aktualizację, ale zapewne nastąpi to już niebawem.

Źródło

You may also like...