Teslasuit zapewni interakcję z cyfrowym światem

Teslasuit to nowy pomysł na przeniesienie użytkownika do świata rzeczywistości wirtualnej. Firma opracowała nową rękawicę, która podniesie realizm oferowanych doznań.

Sprzęt do rzeczywistości wirtualnej istnieje już od lat, lecz większość tego typu urządzeń to zwykłe hełmy przekazujące obraz i dźwięk. W połączeniu z kontrolerami pozwalającymi operować przedmiotami w cyfrowym świecie, dają jedynie namiastkę doznań jakich oczekujemy.

Oczywiście współczesna technologia nie pozwala nam osiągnąć tego co Steven Spielberg zaprezentował nam niedawno w filmie Player One. Jednak dzięki wysiłkom inżynierów, ten moment nie jest już tak odległy, a przybliża nas do tego Teslasuit. W 2016 roku firma opracowała specjalny kostium sensoryczny, pozwalający odczuwać bodźce z gier wideo.

Po zebraniu 250 tys. funtów planowano wówczas stworzyć dwa modele kostiumów. Pierwszym był Pioneer, posiadający od 16 do 30 punktów sprzężenia zwrotnego umieszczonego na torsie i nogach. Drugim natomiast był Prodigy, wyposażony w 52 takie punkty. Każdy z nich za pomocą impulsów elektrycznych o różnym natężeniu i czasie trwania, miał symulować interakcję z wirtualnymi przedmiotami. Gracz odczuwałby np., uderzenia pocisków oraz eksplozje, a efekt potęgowałby opcjonalny moduł kontroli temperatury.

Teslasuit

Projekt zakończył się fiaskiem, ale w 2018 roku firma powróciła, prezentując kostium na targach CES 2018. Teraz konstruktorzy zapowiedzieli specjalną rękawicę Teslasuit Glove, która zapewnia jeszcze większy realizm interakcji z cyfrowym światem. Rękawicę wyposażono w technologie biometryczną, haptyczną, wykrywanie ruchu oraz sprzężenie zwrotne. Użytkownik może więc czuć teksturę wirtualnych przedmiotów, a także łatwiej wchodzić z nimi w interakcję.

Teslasuit

Oczywiście zastosowanie sprzętu nie musi ograniczać się tylko do gier wideo. Rękawica może sprawdzić się w systemach zdalnego sterowania oraz w rehabilitacji pacjentów. A dzięki funkcji gromadzenia danych w czasie rzeczywistym, można jej używać do pomiaru tętna oraz poziomu stresu.

Technologie Teslasuit będziemy mogli dokładniej obejrzeć podczas styczniowych targów CES 2020. Firma będzie tam miała swe stoisko, na którym zaprezentuje kostium oraz rękawicę.

Źródło

You may also like...