TSMC wyprodukuje dla Apple modem 5G; do smartfonów trafi w 2023 roku

Niebawem smartfony Apple otrzymają firmowy modem 5G. Jego produkcją dla amerykańskiego koncernu zajmie się firma TSMC, a pierwsze modele pojawią się już w 2023 roku.

Od pewnego czasu mówi się, że Apple chce zrezygnować z obecnego dostawcy modemów 5G jaką jest Qualcomm i montować w swych smartfonach własny modem. Dotychczas koncern nie był w stanie zrealizować tego pomysłu, gdyż nie posiadał gotowego układu, a jego opracowanie musiało zająć trochę czasu. Wygląda jednak na to, że prace nad jego konstrukcją postępują w szybkim tempie i już niebawem pojawi się w pierwszych smartfonach.

Jak donosi dziś Nikkei Asia, Apple nawiązało współpracę z firmą Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), która zajmie się produkcją modemu. Według raportu, amerykański koncern zamierza montować własne modemy w iPhonie już w 2023 roku.

Nikkei Asia twierdzi, że informacje pozyskało od czterech anonimowych źródeł dysponujących wiedzą na temat planów Apple. Źródła twierdzą, iż koncern najpierw będzie projektowało modemy przy użyciu 5 nm procesu TSMC. Natomiast do seryjnej produkcji trafi już układ wykorzystujący proces 4 nm. Pomysł amerykańskiego giganta zakłada zintegrowanie modemów 5G z procesorami mobilnymi, co pozwoli stworzyć układ typu SoC.

Opracowanie własnego modemu przyniesie Apple wiele korzyści. Przede wszystkim firma będzie mogła przestać płacić Qualcommowi, co przekładając na liczbę produkowanych układów pozwoli zaoszczędzić niemałe pieniądze. Kolejną korzyścią jest lepsza kontrola nad integracją sprzętu, a to oznacza wzrost wydajności bez konieczności podnoszenia cen produktu.

Oczywiście Apple na razie nie potwierdza powyższych doniesień, więc musimy poczekać na oficjalny komunikat koncernu.

Apple

Źródło

You may also like...