USS Zumwalt wypłynął na swój pierwszy rejs

Największy niszczyciel jaki został kiedykolwiek zbudowany dla amerykańskiej marynarki wojennej, wypłynął na swój pierwszy rejs. Futurystyczna jednostka USS Zumwalt, która wygląda jakby żywcem została wyjęta z filmu sci-fi, charakteryzuje się nie tylko nietypowym kształtem kadłuba, ale też dużym poziomem skomputeryzowania, dzięki czemu może ją obsługiwać niezbyt liczba załoga.

Jednostka wybudowana w stoczni USS Zumwalt, ma 180 m długości i waży 15 tysięcy ton. Jej charakterystycznym elementem jest odwrócony kadłub w kształcie klina, który został celowo zbudowany w taki sposób, by łatwiej przecinać fale, co redukuje ich opór i zmniejsza zużycie paliwa. Kadłub także ma nietypowy kształt, a celem takiej konstrukcji jest zmniejszenie odbicia fal radarowych, przez co jednostka daje na radarze odbicie niewielkiej łodzi.

Statek ma także elektryczny system napędowy, najnowsze generacje radarów i sonarów, jak również nowoczesny system uzbrojenia dysponujący rakietami i działami. Konstruktorzy wyposażyli go także w zaawansowany system komputerowy, który przejmuje na siebie większość zadań i dzięki temu okręt może być obsługiwany przez niewielką liczebnie załogę.

USS Zumwalt jest pierwszym z trzech nowych okrętów tej klasy, a koszt zbudowania tej jednostki wyniósł 4,4 mld dolarów.

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...