YouTube wypowiada wojnę szkodliwym teoriom spiskowym

YouTube planuje ograniczyć treści promujące szkodliwe teorie spiskowe. Portal zamierza usuwać materiały rozpowszechniające fałszywe informacje.

Media społecznościowe to miejsce pozwalające błyskawicznie rozpowszechniać informacje po całym świecie. Niestety często są to informacje fałszywe, tak jak w przypadku różnego rodzaju teorii spiskowych wprowadzających ludzi w błąd.

Serwisy walczą z tym zjawiskiem już od dłuższego czasu i tak np., Twitter w lipcu zablokował 7000 kont powiązanych z grupami powiązanymi z QAnon. Według fanów teorii spiskowych jest to anonimowa osoba lub grupa osób rzekomo mająca dostęp do silnie strzeżonych tajemnic państwowych USA. Od października 2017 roku rozpowszechnia w mediach informacje o zakulisowej wojnie, toczonej przez administrację Trumpa z groźną grupą przestępczą.

Facebook również zablokował wiele kont związanych z QAnon, obecnych na różnych jego platformach, a teraz za teorie spiskowe bierze się również YouTube. Należący do Google portal ogłosił plan ograniczenia treści promujących szkodliwe teorie spiskowe. Portal nie ograniczy się jednak tylko QAnon czy też dezinformacji związanej z COVID-19, gdyż jego działania mają być podejmowane w nieco szerszym kontekście.

Portal usunie wszystkie nienawistne i szkodliwe filmy z teorii spiskowych, które promują i uzasadniają przemoc w świecie rzeczywistym. Nie są to jednak pierwsze działania portalu, dotyczące tej kwestii. Firma już jakiś czas temu zaktualizowała algorytmy rekomendacji, aby zmniejszyć widoczność takich materiałów w swych systemach. Spowodowało to nawet 80 procentowe spadki wyświetleń treści QAnon.

Zbanowano również setki kanałów i usunięto tysiące filmów promujących tego typu treści.

YouTube

Źródło

You may also like...