Android 13 właśnie zadebiutował na smartfonach Pixel

Wczoraj Google oficjalnie rozpoczęło dystrybucję najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego Android 13. Zgodnie z tradycją, najpierw dostały je urządzenia z rodziny Pixel.

Po miesiącach prac rozwojowych oraz beta testów, Android 13 wreszcie jest gotowy i właśnie trafił na rynek. Najnowsza wersja najpopularniejszej platformy mobilnej wczoraj miała swą oficjalną premierę. Debiut nastąpił znacznie wcześniej niż w przypadku poprzedniej generacji, która zawitała na smartfony 12 października zeszłego roku. Nie powinno to być jednak dużym zaskoczeniem, gdyż jak wcześniej informowałem, nowy system może pojawić się we wrześniu. ale najwyraźniej Google udało się to jeszcze przyspieszyć.

Nowa platforma zgodnie z tradycją, na razie dostępna jest na smatfony z rodziny Pixel. Jeszcze w tym roku dostaną ją również urządzenia Samsunga, Asusa, Nokii, Motoroli, OnePlus, Oppo, Sony, Xiaomi oraz wielu innych producentów.

Android 13 debiutuje na smartfonach Pixel

Użytkownicy smarttfonów Pixel muszą jednak mieć świadomość tego, że po aktualizacji nie powrócą już do Androida 12. Dotyczy to modeli Pixel 6, 6 Pro oraz 6a. Google wyjaśnia bowiem, że wspomniane telefony posiadają zaktualizowany bootloader, który ma funkcję uniemożliwiającą cofnięcie aktualizacji.

Android 13

Nowy system dostarcza przede wszystkim ewolucję motywu Material You, z nowym silnikiem wspierającym obecnie ikony aplikacji firm trzech. Z kolei zaktualizowany odtwarzacz multimedialny automatycznie zmienia swój wygląd na podstawie słuchanej muzyki lub podcastu.

Możemy również przypisać określone języki do wybranych aplikacji. A tryb snu dostał większe możliwości personalizacji, z możliwością ściemniania tapet oraz włączania ciemnego motywu.

Android 13

Nowe funkcje ochrony prywatności

Aplikacje nie będą już miały dostępu do całej biblioteki multimediów tylko po to, aby móc udostępnić jeden element. Przydaną opcją jest też automatyczne czyszczenie po pewnym czasie historii schowka, gdy kopiujemy poufne dane, takie jak adres e-mail, numer telefonu lub dane logowania. Ponadto aplikacje będą musiały wyraźnie poprosić o zezwolenie na wysyłanie powiadomień, zamiast domyślnie mieć tę możliwość.

Android 13

Android potrafi teraz obsługiwać dźwięk przestrzenny, choć jest to ograniczone do słuchawek z funkcją umożliwiającą śledzenie głowy. Dodano również obsługę Bluetooth LE Audio, ale skorzystanie z niego także wymaga posiadania kompatybilnych akcesoriów. Wówczas będziemy mogli liczyć na mniejsze opóźnienie dźwięku, lepszą jego jakość oraz obsługę transmisji dźwięku do wielu urządzeń jednocześnie.

Zaktualizowano pasek zadań na tabletach, który pozwala szybko zobaczyć wszystkie aplikacje. Umożliwia też łatwe przeciąganie i upuszczanie dowolnej aplikacji w trybie podzielonego ekranu. Dodano ponadto obsługę HDR wideo w zewnętrznych aplikacjach do obsługi kamer, nowy przełącznik wyjścia z multimediów oraz wyświetlacze brajlowskie dla Talkback.

Niebawem zyskamy także możliwość kopiowania treści, takich jak adres URL, zdjęcie lub tekst, z telefonu z na tablet i odwrotnie. Pojawi się też funkcja przesyłania strumieniowego wiadomości z komunikatorów do Chromebooka. Dzięki temu będziemy mogli czatować na laptopie, bez potrzeby wyciągania telefonu z kieszeni.

Źródło

You may also like...