Aplikacja zastąpi nam lekarza. Program wykryje anemię na podstawie zdjęcia

Naukowcy z Uniwersytetu Emory opracowali aplikację na smartfony służącą do wykrywania anemii. Wystarczy do tego pojedyncze zdjęcie paznokci.

Początkowo smartfony pełniły głównie funkcję urządzeń umożliwiających komunikację z drugą osobą. Z biegiem czasu ich funkcjonalność rosła i obecnie jest to sprzęt, którego możliwości trudno zliczyć. Może nie tylko pełnić funkcję odtwarzacza muzyki i filmów, czy też nawigacji GPS. Pozwala sterować również naszym domem, a nawet zastąpić kluczyki do auta, umożliwiając odblokowanie zamków czy sprawdzenie ilości paliwa w baku.

Obecnie smartfony coraz chętniej podążają w kierunku funkcjonalności związanej ze zdrowiem. Na rynku dostępne są m.in., przystawki pozwalające zmierzyć temperaturę ciała, czy też poziom cukru we krwi. Powstają też specjalne aplikacje diagnostyczne, które mogą zapewnić znaczne wsparcie lekarzom, umożliwiając wykrywanie różnego rodzaju schorzeń.

Jedną z takich właśnie aplikacji opracowali naukowcy z Uniwersytetu Emory, a jej zadaniem jest wykrywanie anemii. Jest to bardzo powszechna choroba, na którą cierpi około 2 mld osób, a powoduje ją brak odpowiedniej liczby czerwonych krwinek. Dotychczas zdiagnozowanie anemii wymagało przeprowadzenia inwazyjnych testów krwi, jednak dzięki nowej aplikacji nie jest to już konieczne. Aplikacja pozwala ją bowiem wykryć na podstawie tylko jednego zdjęcia.

Użytkownik musi jedynie sfotografować swoje paznokcie. Następnie wskazuje je na zdjęciu, a wówczas aplikacja rozpoczyna analizę fotografii. Jest na tyle inteligentna, że potrafi zignorować lampę błyskową i na podstawie koloru paznokci określa poziom hemoglobiny.

Oczywiście trzeba pamiętać, że dokładność jej wskazań może nie być idealna. Jednakże szybkość działania oraz brak inwazyjności tej metody, mogą być bardzo przydatne. Każdy użytkownik będzie mógł przeprowadzić taki test w domu, aby potem w zależności od wyniku odwiedzić lekarza.

Niestety na razie aplikacja nie jeszcze publicznie dostępna. Naukowcy nie poinformowali kiedy program umożliwiajacy wykrywania anemii będzie można pobrać na nasze smartfony.

 wykrywania anemii

Źródło: Nature.com

You may also like...