Aplikacje Google pomogą walczyć z uzależnieniem od smartfona
Google wprowadziło na rynek trzy nowe aplikacje, które mają pomów walczyć z uzależnieniem od smartfona. Są to: Envelope, Activity Bunngles oraz Screen Stopwatch.
Współczesny smartfon to urządzenie praktycznie do wszystkiego. Nie tylko umożliwia nam natychmiastową komunikację z rodziną i przyjaciółmi, ale też robi wiele innych rzeczy. Może służyć jako radio, telewizor, konsola do gier, nawigacja GPS, portfel, czy też system sterowania inteligentnym domem. A to tylko niewielka część jego możliwości.
Szeroka funkcjonalność tego sprzętu sprawia, że wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. W wielu przypadkach można już mówić o uzależnieniu, z którego użytkownik często nie zdaje sobie nawet sprawy. Google wyciąga do użytkowników Androida pomocną dłoń i tworzy aplikacje pozwalające walczyć z uzależnieniem od smartfona.
Google pomaga walczyć z uzależnieniem od smartfona
Firma właśnie wprowadziła na rynek trzy kolejne tego typu aplikacje. Są to Envelope, Activity Bubbles oraz Screen Stopwatch.
Envelope to narzędzie, które pozbawia naszego smartfona większości funkcji, pozostawiając jedynie podstawowe opcje. Użytkownik musi najpierw wydrukować, a następnie złożyć specjalne kartonowe pudełko nakładane na telefon.
Pozostawia dostęp do czytnika odcisków palców oraz głównego aparatu, umożliwiając jedynie wykonywanie połączeń, sprawdzanie godziny, a także robienie zdjęć i filmów. Brzmi to nieco dziwnie, dlatego poniższe wideo dokładnie wyjaśnia jak to działa
Activity Bubbles jest już bardziej standardową aplikacją, która zlicza nasz czas spędzony z telefonem. Prezentuje go następnie za pomocą baniek wyświetlanych na ekranie. Im więcej czasu będziemy użytkowali sprzęt, tym baniek przybędzie. Jest to więc coś w rodzaju żywej tapety, która ma nam uzmysłowić ile czasu poświęcamy naszemu telefonowi.
Screen Stopwatch ma bardzo podobną funkcję, lecz czas użytkowania telefonu prezentuje za pomocą wyświetlacza pojawiającego się na ekranie. Za każdym odblokowaniem sprzętu zlicza czas, a następnie pokazuje go w formie żywej tapety umieszczonej na ekranie głównym.
Takie rozwiązania mogą być pomocne, ale raczej w ograniczonym zakresie. Przydadzą się tylko w przypadku osób, które zdają sobie sprawę, że zbyt często używają telefonu i są w stanie samodzielnie to ograniczyć. Pozostały przydałyby się bardziej radykalne narzędzia, które zablokują dostęp do sprzętu, zmuszając do zrobienia sobie przerwy.
Technogadżet w liczbach