Google opublikowało raport bezpieczeństwa sklepu Google Play Store

Google zaprezentowało najnowszy raport bezpieczeństwa dotyczący sklepu Google Play Store. Możemy w nim przeczytać jak firma walczy z zagrożeniami dotyczącymi Androida.

Android nie od dziś uchodzi za system mało bezpieczny, dowodem tego są częste informacje o wykryciu w Google Play Store zainfekowanych aplikacji. W styczniu usunięto z niego aż 85 aplikacji zainfekowanych adware. Natomiast na początku bieżącego miesiąca skasowano 29 aplikacji z malware.

I choć Google stara się walczyć z zagrożeniem, to na razie średnio mu to wychodzi. Firma postanowiła jednak uspokoić wszystkich użytkowników i zapewnić ich, że sytuacja wcale nie jest taka zła. Koncern opublikował właśnie zeszłoroczny raport bezpieczeństwa, w którym opisuje działania dotyczące ochrony systemu.

Koncern wprawdzie nie podał dokładnych liczb, ale w dokumencie możemy przeczytać, że w 2018 roku do 55% wzrosła liczba odrzuceń zgłaszanych aplikacji. Natomiast ilość zawieszonych aplikacji zwiększyła się do 66%. W obu przypadkach działania podejmowano z powodu naruszenia zaostrzonego regulaminu sklepu.

SI pomaga w usuwaniu złośliwych aplkacji

Koncern zapewnia również, że system Google Play Protect, każdego dnia skanuje ponad 50 mld aplikacji zainstalowanych na sprzęcie użytkowników. W ten sposób firma upewnia się, że żadna z nich nie zaszkodzi im w jakikolwiek sposób. W przypadku stwierdzenia zagrożenia, aplikacje są usuwane za pomocą automatycznych systemów oraz sztucznej inteligencji. Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealne, gdyż pojawiają się doniesienia, że hakerom udaje się ten system omijać. Ale na razie nie ma innego, bardziej skuteczniejszego rozwiązania.

Koncern dba także o prywatność użytkowników. Jesienią zeszłego roku zapowiedział nowy regulamin, który znacznie ogranicza aplikacjom dostęp do SMS”ów oraz historii połączeń. Ze sklepu zaczęto natomiast usuwanie aplikacji naruszających nowe wytyczne. Możemy jeszcze spodziewać się dodatkowych zmian w tym zakresie, które będą wprowadzone w tym roku.

W raporcie przeczytamy również, że firma podejmuje działania również wobec deweloperów którzy często tworzą szkodliwe aplikacje. Do tej pory walka z nimi nie była prosta, gdyż po zbanowaniu zakładali nowe konto i ponownie wracali do sklepu. Firma zastosowała więc nowe technologie, łącząc je z recenzjami użytkowników, by sprawniej wykrywać takie firmy.

Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa użytkownikom Androida. Życie pokazuje jednak, że nie podejmowane działania nie zawsze są skuteczne.

Google Play Store

Źródło: Android-developers.googleblog.com

You may also like...