Google Stadia będzie odpowiednikiem Netflixa dla graczy

Google zaprezentowało swą najnowszą usługę dla graczy o nazwie Google Stadia. Serwis wystartuje już w listopadzie i będzie kosztował 9,99 dolarów miesięcznie.

Wczoraj miała miejsce oficjalna premiera od dawna zapowiadanej usługi Google Stadia. Jest to serwis dla graczy, oferujący klientom taką samą wygodę dostępu do treści jak Netflix oraz bardzo atrakcyjną politykę cenową. Poznaliśmy nie tylko szczegóły techniczne i ofertę, ale również koszty korzystania z usługi.

Nowy serwis zaoferuje nam możliwość grania w streamingu, a to oznacza, że nie trzeba posiadać potężnego sprzętu zapewniającego płynność grafiki. Obsługą gier zajmują się bowiem serwery Google, więc wymagania po stronie użytkownika są dużo niższe. Serwis będzie dostępny na telewizorach z Chromecastem, komputerach osobistych, laptopach, tabletach oraz smartfonach Pixel. Na początku tylko na Pixel 3 oraz 3a, ale z upływem czasu dołączą także inne modele.

Łatwy dostęp do ulubionych gier

Google Stadia

Jako że usługa opiera się na internecie, do korzystania z niej będziemy potrzebowali bardzo szybkich łącz. Najniższą prędkością jest 10 Mbps, która wystarczy na grania w rozdzielczości 720p przy 60 kl./s i dźwiękiem stereo. Jeśli jednak chcemy uzyskać rozdzielczość 4K HDR ze stałymi 60 kl./s oraz dźwiękiem przestrzennym 5.1, musimy już mieć 35 Mbps.

Google Stadia

Google Stadia nie jest dla każdego

Korzystanie z usługi będzie jednak całkowicie niemożliwe na internecie z limitem transferu, czyli np., internetem komórkowym. Ilość pobieranych danych jest bowiem ogromna. W przypadku rozdzielczości 720p, usługa w ciągu godziny pobierze 4,5 GB. Rozdzielczość 1080p pochłonie już 9 GB, natomiast po wyborze rozdzielczości 4K, transfer na godzinę wyniesie aż 15,75 GB.

Lista tytułów, które trafią do usługi jest na razie dość skromna, ale to prawdopodobnie propozycje przygotowane na premierę serwisu.

Nowa usługa ruszy już w listopadzie i będzie kosztowała 9,99 dolarów miesięcznie. Jeśli to za drogo, to w planach jest tańszy wariant abonamentu, ale możemy się go spodziewać dopiero w 2020 roku. Serwis wystartuje początkowo na 14 rynkach, choć nie ma wśród nich Polski, więc będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Przyszli użytkownicy mogą natomiast już teraz zamówić specjalny zestaw, który umożliwi im zabawę. Zestaw o nazwie Stadia Founder’s Bundle kosztuje 129 dolarów i zawiera m.in., kontroler, dwa trzymiesięczne dostępy do Stadia Pro oraz Chromecasy Ultra.. Dodatkowo możemy zarezerwować własnego nicka, który dodatkowo będzie ozdobiony specjalną odznaką.

Google Stadia

Źródło: Blog.google

You may also like...