Inteligentna proteza nogi dostosuje się do podłoża
Firma Vanderbilt opracowała technologię, która pomoże osobom niepełnosprawnym. Jej inteligentna proteza znacznie lepiej dostosuje się do nierówności podłoża.
Do tej pory protezy kończyn dolnych, nie były szczególnie wygodne. O ile w przypadku przedramion stosowane są zaawansowane technologie, o tyle protezy nogi są zasadniczo dość prymitywne. Powoduje to trudności w poruszaniu się po mniej równym terenie, czy chociażby wchodzenie po schodach, W przeciwieństwie do prawdziwej nogi, proteza nie posiada bowiem kostki umożliwiającej takie ułożenie stopy, by zapewnić stabilność.
Dzięki inżynierom z firmy Vanderbilt, sytuacja osób pozbawionych jednej z dolnych kończyn, może się niebawem zmienić na lepsze. Udało im się bowiem opracować protezę, która posiada inteligentną kostkę. Za sprawą zaawansowanej technologii, elektronicznych układów, czujników oraz siłowników, kostka wie co robi jej użytkownik i zachowuje się tak jak prawdziwa. Dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła poruszać się w bardziej naturalny sposób.
Pierwsze testy wykazały, że inteligentna proteza opracowana przez Vanderbilt, jest zdecydowanie lepsza od dotychczas stosowanych hydraulicznych kostek. Jest bowiem lżejsza i znacznie sprawniej dopasowuje swą pozycję do podłoża. Oczywiście projekt jest na razie na bardzo wczesnym etapie rozwoju i kostka nadal musi być podłączona przewodami do zasilania. Nie da się więc używać jej poza domem.
Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że wkrótce dopracują technologię na tyle, by dało się jej normalnie używać. Szef Vanderbilt zapewnił, że inteligentna proteza pojawi się na rynku w ciągu kilku najbliższych lat. Otwartą kwestią pozostaje na razie cena tej technologii. Można jednak założyć, że jak każda nowinka technologiczna, przynajmniej na początku nie będzie tanio.
Źródło: Engadget.com
Technogadżet w liczbach