Przyszłoroczne flagowce Huawei z procesorami od nowego dostawcy

Huawei próbuje rozwiązać problem z dostawami procesorów od firmy TSMC. Jego przyszłoroczne modele dostaną więc 5 nm układy pochodzące od innego dostawcy.

W maju informowałem o kolejnych problemach koncernu Huawei, związanych z rynkiem urządzeń mobilnych. Rząd USA zaostrzył bowiem restrykcje dotyczące wykorzystywania amerykańskiej technologii przez zagraniczne firmy, co spowodowało spore problemy we współpracy z firmą TSMC. Jest to główny dostawca układów dla firmy HiSilicon, która produkuje dla Huawei procesory z rodziny Kirin.

Tajwański producent wstrzymał przyjmowanie zamówień na nowe układy, co może poważnie zaszkodzić biznesowi chińskiego giganta. Według wewnętrznych źródeł, przyszłoroczne flagowe smartfony prawdopodobnie będą używały procesorów pochodzących od innego dostawcy. Mają to być jednostki produkowane z wykorzystaniem litografii 5 nm.

Na razie nie wiadomo od którego dostawcy Huawei zamierza zamawiać swe procesory. W tej chwili TSMC jeszcze dostarcza Chińczykom zamówione układy, ale będzie to robiło jedynie do 15 września bieżącego roku. Oznacza to, że tajwański producent dostarczy jeszcze 5 nm procesor Kirin 1000 lub 1020.

W przyszłym roku sytuacja będzie jednak wyglądała zupełnie inaczej, dlatego trzeba poszukać nowego producenta. Opcje chińskiego koncernu są w tej chwili jednak bardzo ograniczone. Zarówno TSMC, jak i chiński SMIC nie może dostarczać mu CPU, podobnie jak Qualcomm, który jest firmą amerykańską. Pozostaje więc MediaTek lub Samsung. Trudno jednak powiedzieć, która z firm podejmie współpracę z koncernem.

Huawei

Źródło

You may also like...