Qualcomm przegrał spór z Apple. iPhone wkrótce powróci do niemieckich sklepów

Sąd okręgowy z Monachium uznał, że Apple nie narusza patentów firmy Qualcomm. Oznacza to, że starsze modele iPhone’ów mogą wrócić do sklepów.

W zeszłym roku Qualcomm, znany producent procesorów do urządzeń mobilnych, zadał Apple bardzo mocny cios. Oskarżył bowiem firmę Tima Cooka o bezprawne wykorzystanie kilku jej patentów, domagając się od niej 7 mld dolarów tytułem opłat licencyjnych.

Qualcomm nie ograniczył się jednak tylko do wysuwania żądań, lecz zaczął bardzo aktywnie walczyć o własne racje. Dzięki przychylności chińskiego sądu, udało mu się zablokować w tym kraju sprzedaż niemal wszystkich modeli iPhone’ów, za wyłączeniem najnowszych. Podobny sukces osiągnął również na niemieckim rynku, gdzie udało się jednak doprowadzić do zakazu sprzedaży tylko najstarszych modeli.

Zwycięstwo Qualcommu w Niemczech okazało się jednak tylko tymczasowe. Firma z Cupertino złożyła odwołanie, które zakończyło się sukcesem. Sąd okręgowy z Monachium uznał bowiem, że Apple nie narusza patentów swego rywala. Wprawdzie nie znosi to natychmiast zakazu sprzedaży smartfonów, ale daje producentowi nadzieję, że wkrótce uda się go uchylić.

Oczywiście teraz ruch należy do Qualcommu, który z pewnością złoży odwołanie. Firma sama ma jednak niemałe problemy i być może nie będzie w stanie walczyć na wszystkich frontach. Obecnie stawia bowiem czoło zarzutom Federalne Komisji Handlu dotyczącej monopolistycznych praktyk biznesowych. Jeśli przegra, będzie musiało wprowadzić poważne zmiany w działalności licencyjnej.

Qualcomm

Źródło: Reuters.com

You may also like...