Android 15 wprowadzi kilka nowości; wśród nich długo oczekiwana funkcja

Najnowsza poglądowa wersja systemu Android 15, pokazuje jakich nowości możemy się w nim spodziewać. Jedną z nich jest obsługa systemu satelitarnej komunikacji.

Apple kilka lat temu wprowadziła w swoich smartfonów funkcję satelitarnej komunikacji o nazwie Emergency SOS . W sytuacjach zagrożenia życia, opcja pozwala wysłać wiadomość do służb ratunkowych, nawet w miejscach, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Telefon łączy się wówczas z satelitą, a funkcja zdążyła już wykazać swoją użyteczność, ratując m.in. życie mężczyzny z Alaski.

Android 15 z obsługą satelitarnej komunikacji

Wkrótce potem technologia trafiła do smartfonów z Androidem, takich jak Cat S75 oraz Motorola Defy 2. Dotąd technologia nie była jednak standardowo wspierana przez system Google, ale to się wkrótce zmieni. Amerykański koncern właśnie udostępnił deweloperom drugą poglądową wersję systemu Android 15, która zdradza jakie zmiany pojawią się w nadchodzącej aktualizacji. Jest ich całkiem sporo, a jedną z najważniejszych jest długo oczekiwane wsparcie dla satelitarnej komunikacji na poziomie systemu.

Aplikacje mogą wykryć, kiedy urządzenie jest podłączone do satelity, dzięki czemu dowiedzą się, dlaczego pełne usługi sieciowe nie są w danej chwili dostępne. Pojawi się również obsługa aplikacji do wysyłania SMS/MMS oraz aplikacje RCS, umożliwiające korzystanie z łączności satelitarnej do wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych.

Android 15
Źródło: Google

W Androidzie wprowadzono także ulepszenia w zakresie przeglądania plików PDF, dodając obsługę plików chronionych hasłem, adnotacji, edytowania formularzy, wyszukiwania i zaznaczania wraz z kopią. Nowe funkcje PDF będą dostępne poprzez aktualizacje Google Play, niezależnie od wersji Androida. W ten sposób będą mogli korzystać również użytkownicy starszych wersji systemu.

Usprawnienia płatności i lepsza ochrona prywatności

Poglądowa wersja Android 15, wprowadza też zmiany w korzystaniu z NFC, dzięki czemu płatności staną się bardziej płynne i niezawodne. Poprawiono także wielojęzyczne rozpoznawanie dźwięku, aby uniknąć pomijania słów przy przełączaniu języków przez użytkownika. Pojawiła się też obsługa wykrywania nagrywania ekranu przez aplikacje. Pozwoli to systemowi powiadomić użytkownika, jeśli aplikacja spróbuje rejestrować jego aktywność, co zapewni lepszą ochronę prywatności.

Obsługa nowego standardu głośności CTA-2075, powinna pomóc uniknąć konieczności dostosowywania niespójnej głośności, podczas przełączania między treściami. Android 15 podniesie także użyteczność zewnętrznych wyświetlaczy w telefonach z klapką, dając programistom większy do nich dostęp.

Na razie dostęp do nowych funkcji systemu Android 15, dostęp mają tylko programiści. Google obiecuje jednak, że w okresie od kwietnia do lipca, pojawi się możliwość uczestnictwa w publicznych beta testach systemu. Wówczas będzie mógł je wypróbować każdy chętny.

Android 15
Źródło: Google

You may also like...